About Work and Study

 

Kanada'nın en iyi dil okulları tarafından önerilen bu program Vancouver veya Toronto şehrinde bulunan Kanada şirketleri ile birlikte organize edilmektedir.
Kanada’nın en iyi dil okulları tarafından önerilen bu program Vancouver veya Toronto şehrinde bulunan Kanada şirketleri ile birlikte organize edilmektedir. Programa katılabilmek için orta düzeyin üzerinde İngilizce bilmek gerekir.
Program en az 48 hafta sürer. Bu sürenin en az 24 haftasında yoğun dil veya mesleki sertifika kursu yapılır. Diğer 24 haftasında ise maaaşlı staj programına devam edilir.
İlk 24 hafta verilen İngilizce kursunda öğrenci genel İngilizce, konuşma pratiği, dinleme, iş İngilizcesi ve diğer İngilizce yeteneklerini geliştirir. Sertifika kursları ise “Business Management” veya “ Hotel and Tourism Management” kursu olarak yapılır.
Staj büyük, orta ve küçük ölçekli Kanada şirketlerinde sağlanan staj programlarında, katılımcı ilgi ve yeteneğine en uygun bir şirkette işe yerleştirilir

Work & Study Programı
Yabancı dili yeterli olmayan veya mesleki profesyonel bilgisi yetersiz olan arkadaşlarımıza tavsiye ettiğimiz bu program dil okulları bünyesinde gerçekleştirilmektedir.
Kursun içeriği başvuranların yabancı dillerini ve mesleki kabiliyetlerini geliştirmeye yönelik olarak düzenlenmiştir. Eğitiminizin ilk ve son bölümü okulda ortası ise iş yerinde geçtiğinden bu program aynı zamanda sandviç kurs olarak da adlandırılmaktadır.

Programın Hedef ve Yararları
Programı başarı ile tamamlayanlar bulundukları ülkenin resmi kurumu tarafından onaylı orta düzey bir iş yeteneği sertifikası kazanılmış olacaktır. Örneğin NCFE İngiltere de sınav düzenleyip sertifika verebilen büyük bir kurumdur. Program sonunda öğrenciler elde ettikleri iş tecrübesi ve gelişmiş İngilizceleri ile ülkelerine döndüklerinde daha fazla ve güzel iş imkânları bulabileceklerdir.
Work & Study Programının Kişiye Faydaları Nelerdir?

  • Yabancı dilinizi geliştirmek ve gelecekteki mesleğinize ilk adımınızı atmak icin harika bir deneyimdir
  • Yeni bir kültür tanımanızı sağlar.
  • Kendinizi keşfetmenizi sağlar.
  • Is ortamındaki yabancı dilinizi geliştirmeniz icin fırsat yaratır.
  • Bazı sektörlerde ve bazı ülkelerde uzun dönemli stajlarda para kazanarak, kendi ayaklarınız üzerinde durmanızı sağlar.
  • Tüm ülkelerden insanlarla tanışarak ve çalışarak sosyal yeteneklerinizi geliştirirsiniz.

Yurt dışında kariyerine başlangıç yapmak isteyenler veya eğitimleri sırasında gelecek meslekleriyle ilgili pratik deneyim elde etmek ve uluslararası referans kazanmak için en etkin yol yurt dışında bir profesyonel staj yaparak çalışma imkânı yakalamaktır. Sahip olduğunuz profesyonel ve akademik özgeçmişiniz ve çok yüksek yabancı dil seviyeniz bu konudaki en önemli kriterleri oluşturuyor. Yabancı diliniz yeterli seviyede ve üniversite eğitiminize başladıysanız veya yeni mezun iseniz kariyerinize en sağlam adımları yurt dışında profesyonel staj aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.
Profesyonel Deneyim& Staj Programının Kişiye Faydaları Nelerdir?

  • Ülkenize döndüğünüzde kariyerinizde daha sağlam bir başlangıç yapmanızı sağlar.
  • Yurt dışında başlamak istediğiniz kariyerinizi icin harika bir ilk adımdır.
  • Yurt dışından alacağınız profesyonel referanslar CV’nizin en prestijli noktaları olacaktır.
  • Yeni bir kültür tanımanızı sağlar.
  • Kendinizi keşfetmenizi sağlar.
  • İş ortamındaki yabancı dilinizi geliştirmeniz için fırsat yaratır
  • Bazı sektörlerdeki stajlarda para kazanarak, kendi ayaklarınız üzerinde durmanızı sağlar.
  • Tüm ülkelerden insanlarla tanışarak ve çalışarak sosyal yeteneklerinizi geliştirmenizi

2003'den bu yana, Work & Study Programı "The Step-UP to Work n' Study®" konukseverlik programı adı altında saygın bir Kanada şirketi olan English Bay College Ltd. tarafından yürütülür. English Bay College'in akredite edildiği ve üyesi olduğu kurumlar arasında Kanada Özel Dil Okulları Derneği, Vancouver ve British Colombia Ticaret Odaları ile Uluslar arası Öğrenci Güvenliği Programı yer almaktadır.

PROGRAMIN SİZE SUNDUKLARI NELER?
Bu program size Kanada’da yasal olarak eğitim ve çalışma imkanı sağlıyor.

PROGRAMIN AMACI NEDİR?
Bu program size dilinizi geliştirme ve konukseverlik sektöründe pratik kazanma fırsatı tanımaktadır.

PROGRAMA NE ZAMAN BAŞLAYABİLİRİM?
Yıl boyunca her Pazartesi başlama imkanınız bulunuyor.

PROGRAMIN SÜRESİ NE KADARDIR?
Programın 6 ve 12 aylık olmak üzere iki farklı seçeneği bulunmaktadır.

PROGRAMIN NASIL İŞLER?
6 Aylık Seçenek:
Vancouver Kampusunda (6 hafta)

  • İngilizce Dil Takviyesi / Kültür Çalışmaları – 180 saat
  • Konukseverlik Eğitimi – 60 saat

Turistik Tesislerde (18 hafta)

  • Akşam İngilizce Kursları / Konukseverlik Eğitimi – 180 saat
  • Maaşlı Konukseverlik Stajı

12 Aylık Seçenek:
Vancouver Kampusunda (12 hafta)

  • İngilizce Dil Takviyesi / Kültür Çalışmaları – 360 saat
  • Konukseverlik Eğitimi – 120 saat

Turistik Tesislerde (36 hafta)

  • Akşam İngilizce Kursları / Konukseverlik Eğitimi – 360 saat
  • Maaşlı Konukseverlik StajıİNGİLİZCE TESTİ YAPILACAK MI?
Evet. Ancak bu testten çok bir değerlendirme olacak. Bu sizin İngilizce seviyenizin belirlenmesinde yararlı olacak. Testin süresi 20 dakikadır ve sonrasında 5 dakikalık telefon mülakatı yapılacaktır. Hepsi bu kadar.

VİZEYE İHTİYACIM VAR MI?
Evet. Bu programa katılabilmeniz için çalışma izinli eğitim vizesine ihtiyacınız olacak. Eğitim vizeniz Kanada Büyükelçiliğinde basılırken, çalışma izniniz Vancouver’a varışta işlenecek.

VARIŞ ÖNCESİNDE HANGİ BİLGİLERE SAHİP OLACAĞIM?
Program hakkında detaylı bilgi, Kanada hakkında bilgi kılavuzu, varış öncesi broşürü ve konaklama detayları danışmanlarımız tarafından size temin edilecektir. Ayrıca ücretsiz vize danışmanlığı ve uçak bileti ayarlanmasında yardım hizmetimizin bir parçasıdır.

HAVALİMANINDAN KARŞILANACAK MIYIM?
Bu hizmet isteğe ve ücrete tabidir. Transfer talep ettiğiniz takdirde sizi Konaklama Direktörü veya yanında kalacağınız aile karşılayıp kalacağınız yere ulaştıracaklardır.

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ NELERDİR?
Aile Yanı Konaklaması: Özenle seçilmiş aileler size özel bir oda tahsis edecekler, günde 3 öğün yemek verecekler ve eviniz şehir merkezine en fazla 30 dakikalık mesafede bulunacaktır.
Hostel: Bu seçenek ekonomik olması açısından tercih edilen konaklama türüdür. Bu seçenekte paylaşımlı odalarda kalıyorsunuz ve English Bay College’e sadece 15 dakikalık mesafede yer alıyor.

TURİSTİK TESİSLERDE KONAKLAMA NASIL OLACAK?
Tesisin kendi lojmanlarında paylaşımlı odalarda konaklıyorsunuz ve çoğu zaman hem çamaşırhane hem de mutfak kullanma imkanınız bulunuyor.

KONAKLAMA MALİYETLERİ NE KADAR?
Aile yanı konaklamasında 3 öğün yemekle birlikte haftalık ücret $187.50 CAD’dır. (Bu ücret varış öncesinde ödenmelidir). Maaşlı staj sırasında kalacağınız tesislerdeki konaklama ücretleri aylık $180 CAD ile $450 CAD arasında değişmektedir.

STAJ KONAKLAMASI İÇİN DEPOZİTOSU GEREKİYOR MU?
Evet. Genelde bu depozito aylık ücretin 50% olarak alınıyor ve program bitiminde size geri ödeniyor.

VANCOUVER'DAKİ EĞİTİMİM NELERİ KAPSIYOR?
İlk 6 hafta (veya 12 hafta) Vancouver'in merkezinde dünyanın diğer ülkelerinden gelmiş birçok katılımcı ile birlikte eğitim alacaksınız. Eğitimin içeriğini İngilizce takviye dersleri, kültür çalışmaları ve konukseverlik eğitimi oluşturuyor.

TURİSTİK TESİSLERDEKİ ÇALIŞMALARIM NELERİ KAPSIYOR?
Maaşlı staj yapacağınız yerde 160 (veya 380) saatlik dersleriniz olacak. Staj yapacağınız yerde eğitmen gözetiminde iş çevrenize alışacaksınız. Eğitmenleriniz sizi hem stajınız sırasında takip edecek hem de gerekli motivasyonu sağlayacaklar.

HANGİ İŞLERDE ÇALIŞABİLİRİM?
Garson/komi, barmen, park/plaj görevlisi, fitness koordinatörlüğü, satış elemanı, bellboy, ön büro elemanı, kat hizmetlisi, onarım/bakım elemanı, cafe'lerde hosteslik, teleferik operatörlüğü, bilet satışı, aşçılık, golf sahaları ve müşteri hizmetlerinde çeşitli pozisyonlarda görev alabilirsiniz.

STAJ YERİMLE ALAKALI BİLGİLERİ NE ZAMAN ÖĞRENECEĞİM?
Staj yerinizden gelecek iş teklifini Vancouver’a vardıktan sonra edineceksiniz. İngilizce geçmişiniz, iş deneyimleriniz ve yeteneklerinizin iyi olması size iş teklifi konusunda daha fazla seçenek yaratacaktır.

STAJIM GARANTİ AYARLANACAK MI?
Evet. Size 100% iş garantisi veriyoruz. Stajınız sırasında haftada en az 30 saat çalışma imkanınız bulunuyor.

MAAŞLI STAJIMI NEREDE YAPACAĞIM?
Stajınızı, kaliteli turistik tesislerde ve aralarında 2010 Kış Olimpiyat Oyunlarının da yapılacağı Kanada'nın ön plana çıkan turistik merkezlerinde yapabilirsiniz.

STAJ YAPTIĞIM İŞ YERİMİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?
Evet. Ancak bu çok yaygın değildir. İşvereniniz sizinle bir anlaşma yapıyor ve bu anlaşmaya uymanızı bekliyor. Sizin bu anlaşmaya uymanız bekleniyor.

STAJIM SIRASINDA NE KADAR KAZANACAĞIM?
Saatlik olarak $8 CAD ile $14 CAD arasında.

YAŞAM MASRAFLARIMI KARŞILAYABİLECEK MİYİM?
Maaşlı staj sayesinde yaşam masraflarınızın büyük kısmını karşılayabiliyorsunuz.

ÇİFT OLARAK GİTSEK BİRLİKTE KALIP ÇALIŞABİLİR MİYİZ?
Bu garanti edilmemektedir. Ancak daha önceki çiftlerimizi başarıyla yerleştirdik.

TATİL YAPABİLİR MİYİM?
Kanada Göçmenlik bürosu izin verdiği takdirde program bitiminde birkaç günlüğüne gezebilirsiniz. 12 aylık programda ise 3 haftaya kadar izin alabilirsiniz. Diğer durumlarda staj yaptığınız işvereninizle anlaşıp birkaç günlüğüne izin isteyebilirsiniz.

YANIMDA NE KADAR HARÇLIK GÖTÜRMELİYİM?
Vancouver ve çalışacağınız yerdeki masraflarınızı karşılayacak kadar yeterli miktarda. Konaklama depozitonuz, ilk ayın konaklama ücreti ve yaşam masraflarınız için yanınızda ilk etapta $1000 CAD bulundurmanızı öneriyoruz.

STAJ SÜRESİ EN KISA NE KADAR OLABİLİR?
Staj süreniz en az 3 ay olabilir.
KANADA’DA BANKA HESABI AÇTIRMALI MIYIM?
Evet. Bu işvereninizin maaşınızı yatırabilmesi ve paranızı güvende saklayabilmek için gereklidir. Kanada’ya vardıktan sonra okul yetkilileri size banka hesabı açma konusunda yardımcı olacaklardır.
KANADA’DA ARABA KİRALAYABİLİR MİYİM?
Evet. Ancak çoğu kiralama şirketi en düşük yaş sınırını 25 olarak değerlendirirken bazıları 21 yaşı da kabul edebiliyor.
KANADA’DA CEP TELEFONUMU KULLANABİLİR MİYİM?
Evet. Cep telefonunuzun tri-band özelliği varsa kullanabilirsiniz.
KANADA'DA VERGİ ÖDEMEK ZORUNDA MIYIM?
Evet. Vergiler sizin maaşınızdan düşülecektir. Ancak, Kanada'da eğer kazancınız toplamda $8000 CAD'ın altında ise ödediğiniz vergiyi geri alma hakkına sahipsiniz.
SİGORTA YAPTIRMAK ZORUNDA MIYIM?
Evet. Kanada'ya seyahat eden herkes seyahat ve kaza sağlık sigortası yaptırmak zorundadır

 

E-mail: info@clacanada.com