Kanada'da Master ve Doktora Programlarina Basvuru

Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %21 'i MBA sahibidir. Bu oran her geçen gün artmaktadır. Kanada'da en popüler master programı MBA'dir. ( Master of Business Administration- İşletme Yüksek Lisansı). İlk kez ABD'de geliştirilen bu programa herhangi bir disiplinden lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, akademik durumlarına, İngilizce seviyelerine, GMAT notuna, iş deneyimine ve referanslarına göre kabul edilirler. Günümüzde, çalışma alanı ne olursa olsun, büyük ve orta ölçekli şirketler MBA derecesine büyük önem verirler. Her bir MBA programında genelde, finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, quantative analiz ve insan kaynakları dersleri alınır. Bu dersler zorunludur. Ancak bazı derslerde seçimlik olarak alınır. MBA programları genel işletme eğitimi olarak başladı ancak son zamanlarda uzmanlık alanlarına ağırlık verilmeye başlandı. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan kaynakları veya E-ticaret gibi.

Kanada'da MBA programı yaklaşık 25 civarında üniversite tarafından verilir. Full-time genelde 2 yıl devam eden programların yanı sıra bir yıl devam eden MBA programları da mevcuttur. Program sonrası öğrenciler staj yapabilir.

Son zamanlarda MBA programlarında yeni yaklaşımlar söz konusu olmaktadır. Örneğin; internetin yaşamı büyük oranda değiştirmesi sonucu pek çok MBA programına e-ticaret konuları eklenmiştir.

MBA mezunlarının önemli bir bölümü internet şirketlerinde veya şirketlerin e-ticaret alanlarında çalışmaya başlamışlardır. Ayrıca, internet üzerinden MBA programları verilmeye başlanmıştır. Ancak bu programlar henüz Türkiye'de YÖK tarafından tanınmamaktadır.

Genellikle iki akademik yıl süren MBA programlarının maliyetleri yıllık 8,000 ile 30,000 CAD arasında değişir. Bazı okullar sundukları ders kredisi üzerinden fiyatları belirlerler. Mesela 36 kredi almak sureti ile MBA derecesine ulaşılan bir okulun kredi başına 550 CAD fiyat uygulaması halinde, bu MBA programının maliyetini 19,800 CAD olarak ortaya çıkaracaktır.

 MBA Başvuru Şartları:

 -İyi bir lisans diploması,

-Not ortalaması,

-2 adet akademik referans,

-İyi derecede İngilizce (en az 213 Toefl Sonucu),

-GMAT sonucu (bazı okullar için gerekli değildir),

-Kendinizi ve projelerinizi tanıtan "essay" ve

-En az 2 yıllık iş deneyimi (bazı okullar için şart değildir)

MBA programına kabul koşullarından bir kaçına çok önem verilir. Not ortalaması, GMAT puanı, dil seviyesi, varsa full-time iş deneyimini gösteren belge gibi. Not ortalaması olarak genellikle 4 üzerinden en az 3,0 istenir ancak çalışma tecrübesinin uzunluğuna göre bunun önemi azalmaya başlar. Ya da düşük bir not ortalaması, yüksek bir GMAT skoru ile dengelenebilir. Bir çok MBA programı 1-2 yıllık çalışma tecrübesini bir kabul koşulu olarak öne sürer. Hatta bazı MBA programları yalnızca yöneticilere "executive" lere hitap ettiği için, buna müracaat edenlerden en az 5 yıl yönetici pozisyonunda çalışmış olma koşulu aranır. Bunun yanında arz talep dengesine süratle cevap veren bir çok okul yeni üniversite mezunlarına da programlar vermeye başlamıştır.

Program seçiminde dikkat edilecek hususlar

Pahalı bir yatırım olabilen MBA programlarını seçerken isteklerinizi ve koşullarınızı göz önüne alarak programları çeşitli yönleri ile dikkatli bir şekilde değerlendirmelisiniz. Dikkat edilebilecek hususlar şöyle sıralanabilir; uygulanan eğitim metodu, kapsamı, süresi, full-time olup olmadığı, başlangıç dönemi, öğretim kadrosu, öğrenci profili, sınıf ve bölüm büyüklüğü, yabancı öğrenci oranı, gerektirdiği çalışma yükü, mezunlarının iş bulma şartları ve YÖK tarafından onaylı olup olmadığı ve kampus yaşantısı gibi.

Başvuru zamanı

MBA programı yapmak isteyen bir kişi zamanlamasını çok dikkat etmelidir. Programların başlangıç tarihlerinden en az 9-12 ay önce harekete geçmelidir. Bu süre içinde uygun okul ve programları saptamak için araştırma yapılabilir, başvuru için gerekli testleri alabilir, referans mektup, transkripleri hazırlayabilir, hatta TOEFL veya Pre- MBA gibi bazı kurslarla bazı eksikleri giderebilir. Başvurmak istenilen okulun tarihini geçirmek istenmiyorsa erken başvurmakta fayda var, ancak bazen çok erken davranmak da bazı sakıncalar taşıyabilir. Başvuruların en başında değerlendirilen bir dosya, göreceli yerini bulamadığı için şansı azaltan bir unsur olabilir. Bununla birlikte son başvuru tarihine yakın bir zamanda değerlendirmeye alınan bir dosya, çok güçlü bir bir yapısı olmasa da, diğer başvurularla daha iyi karşılaştırılabileceğinden avantajlı olabiliyor. Her şeye rağmen başvuru hazırlığına erken başlayan başvuru için stratejik zamanlama avantajını elinde bulundurur.

MBA Öncesi Hazırlık Kursları

 Kanada'da iyi bir MBA programına kabul edilmek bundan bir kaç yıl öncesi gibi kolay değildir. Bunun en önemli sebebi bu programlara karşı bütün dünyada meydana gelen aşırı taleptir. Bir çok üniversite bu talepler karşısında kabul kriterlerini zorlaştırıyorlar. Sadece iyi bir akademik geçmiş değil, bunun yanında iyi bir GMAT ve TOEFL puanı ayrıca iyi referanslar gerekmektedir. MBA programlarına hazırlık için bir çok Pre-MBA (MBA öncesi hazırlık) kursları mevcuttur. Bu kurslara katılmak suretiyle eksiklerinizi giderebilir, asıl MBA programına başlamadan evvel ortama alışır, gitmek istediğiniz okulu bizzat gezip görerek hatta öğrenci ve hocaları ile görüşerek karar verme önceliğine kavuşursunuz. Pre- MBA programları genelde 2-8 ay arası devam eder. Bu program esnasında öğrenci Toefl ve GMAT gibi sınavlara hazırlanır ve MBA için gerekli puanları alabilir.

Gerek Kanada'da eğitim gerek ise her türlü eğitim sonrası göçmenlik başvurusu için bizimle temasa geçiniz.

E-mail: info@clacanada.com